czwartek, 7 listopada 2019

WSPOMNIEŃ CZAS... IV DEKADA


2010
Amatorski ruch artystyczny w 2010r. skupiony był w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku, w szkołach w Kobylu i Gliniku Górnym, oraz przy KGW w Gogołowie i Stowarzyszeniu Rozwoju i Promocji Wsi Twierdza w Twierdzy. Systematycznie pracowało 14 zespołów artystycznych i 6 kół zainteresowań. Rok zaczęliśmy od kolędowania pod Florianem. Przedstawienie bożonarodzeniowe  w wykonaniu koła teatralnego „Żeby serca nie wychłódły” zgromadził liczną widownie. Podobnie było z „Wieczorem Autorskim Janusza Czekajowskiego”. Tancerze brali udział w przeglądach w Grabownicy, KACZUCHA w Krośnie. Koła gospodyń brały udział w konkursach plastycznych Palma Wielkanocna i Wieniec Dożynkowy. Dokształcały się na wyjeździe studyjnym w Wiosce Garncarskiej w Nidzicy. Zespół ZYGZAK  prezentował  koncert „Na tangu osnute”. Dzieci bawiły się na Balu Sobowtórów i Baba Jaga Szoł !

Przedstawienie Bożonarodzeniowe "Żeby serca nie wychłódły" 
Kolędowanie pod Florianem
Bal Sobowtórów 
Wieczór Autorski Janusza Czekajowskiego

Gminny Konkurs Plastyczny "Palma Wielkanocna" - Finał - Niedziela Palmowa
"Taneczne Szanse" - Grabownica
Wizyta studyjna "Integracja i ekonomia społeczna"
XXII Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych “Kaczucha 2010”
"Obrazy Biblijne" - podsumowanie konkursu, uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień

Wernisaż malarstwa Agnieszki i Artura Wiśniowskich
Plenerowy Turniej Szachowy
"Znajdź dinozaura" - wycieczka do Bałtowa

Gminne Święto Plonów - 15.08.2010 - fot. Joanna Pasek

Gogołowskie Drzewoludy - koncert ZYGZAKA  - fot. Jacek Olszański


"Na Tangu Osnute" - koncert tańca współczesnego - fot. Jacek Olszański

FRYWOLITKI - pod kierunkiem P. Ireny StadnickiejWystawa - CUDA POWIATU STRZOWSKIEGO - POMNIKI I ZABYTKI


Kapuściane Wariacje
BABA JAGA SZOŁ! - czyli zabawa andrzejkowa
Wieczór z muzyką Fryderyka Chopina
Spotkanie Mikołajkowo-Opłatkowe Gminnego Koła Emerytów i Rencistów
2011
III Przeglądem Chórów - Koncert Kolęd "Chwalmy Boże Dziecię" weszliśmy w kolejny rok. Dzień Kobiet świętowaliśmy w Lubli, a Dzień Matki w Gliniku Dolnym. Obchodziliśmy 20 lecie działalności Dętej Orkiestry Strażackiej . Odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "W krainie bajek". Emeryci zwiedzali Kazimierz Dolny-Nałęczów.  Chór „Sokół” gościł słowacki Chór „Karmel”. Dzieci bawiły się w BAWIGRODZIE i piekły pierniki. Deszczowe Dni Ziemi Frysztackiej przeniesione zostały do GOKu,  gdzie odbył się koncert Alicji Majewskiej.

III Przegląd Chórów - Koncert Kolęd "Chwalmy Boże Dziecię"
TWIST na VIII PRZEGLĄDZIE ZESPOŁÓW TANECZNYCH KLAUNADA 2011 - Rakszawa
UFO-BAL
Gminne Obchody Dnia Kobiet
Przywitanie Wiosny "Wiosna w piosence"
Finał konkursu "Palma Wielkanocna" - 17.04.2011(fot. Joanna Pasek)
Finał konkursu "Palma Wielkanocna" - fot. Joanna Pasek

Gminne Obchody Dnia Matki - Glinik Dolny
I Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "W krainie bajek"
XXIII Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych „Kaczucha 2011”
ZYGZAK na I Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Intermedium” - Krosno
Wycieczka do "Bawigrodu" - Glinik Dolny
Obrazy Biblijne - wręczenie nagród

Dni Ziemi Frysztackiej 2011
Wakacyjny Jarmark Rozmaitości
Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa
Wernisaż wystawy fotografii Marka Ziajora "Krajobrazy bliskie i dalekie"
Wymiana kulturalna pomiędzy zaprzyjaźnionymi chórami "Sokół" z Frysztaka i "Karmel" ze Stropkova 
"Czarno-Biały" - koncert tańca współczesnego
Spotkanie  "Smak i zapach" - Sałatki
20-lecie istnienia Dętej Orkiestry Strażackiej Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku
Narodowe Święto Niepodległości w gminie Frysztak - Lubla
Smyki robią pierniki
 Kolorowa Choinka

2012
Kolejny raz wybraliśmy się na Nocny Marsz na Chełm. „Twierdzanie” organizują dla mieszkańców Biesiadę z Twierdzanami. Dla dzieci zorganizowano imprezy „Ale jaja! Wiosna”, „Frysztak tańczy” oraz plenery malarskie Frysztak Malowany. Podziwialiśmy wystawę Twórczości Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gliniku Dolnym i V Powiatowe Biennale Plastyki Dzieci i Młodzieży "CUDA POWIATU STRZYŻOWSKIEGO - POMNIKI I ZABYTKI". Chór „Sokół” obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Kontynuujemy rozpoczęty remont pomieszczeń GOK.Działalność zespołów przenoszona jest do biblioteki i szkoły.

IV Koncert Kolęd "Chwalmy Boże Dziecię"

 VIII Nocny Marsz na Chełm
III Biesiada Ludowa z zespołem "Twierdzanie"
Ale jaja! Wiosna
Gminne Święto Kobiet - Glinik Górny
Finał konkursu "Palma Wielkanocna"
Uroczyste spotkanie na wystawie Twórczości Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gliniku Dolnym
Frysztak Tańczy
Jubileusz 25-lecia Chóru "Sokół"
XXIV Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych "Kaczucha 2012" - Krosno
Dzień Matki - Pułanki
II Ogólnopolski Festiwal Tańca INTERMEDIUM - Krosno
Dni Ziemi Frysztackiej 2012 - galeria portalu Frysztak24.pl


Frysztak malowany - plener

Występ zespołu "Twierdzanie" na XVIII Stropkovskom jarmoku - Stropkov (Słowacja)
Jesienny Jarmark Rozmaitości - Frysztak
11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Zabawa andrzejkowa z pająkami i wiedźmami
"Smak i zapach - niespodzianki z kaszy" - Mikołajkowe spotkanie KGW
XX Mikołajkowe Spotkania Taneczne - Krosno
Wręczenie nagród - V Powiatowe Biennale Plastyki Dzieci i Młodzieży "CUDA POWIATU STRZYŻOWSKIEGO - POMNIKI I ZABYTKI" - 13.12.2012


2013
Remontu ciąg dalszy. Zakupiony mamy samochód Mercedes służący do obsługi działalności GOKu. Organizujemy Dni Otwartych Drzwi - GOK Frysztak, tak żeby każdy mógł obejrzeć wyremontowany budynek. Chór „Sokół” kontynuuje „Majówkę pod Kapliczką”. Frysztacka Karuzela Kultury zastępuje DZF.  Zespoły dziecięce prezentują swój dorobek dla rodziców w koncercie „Ja Wam pokażę”. Jak co roku uczestniczą w przeglądach i konkursach. ZYGZAK w tym roku przedstawia spektakl „Podążanie”. Emeryci spotykają się na mikołajkach.  
V Koncert Kolęd "Chwalmy Boże Dziecię"
"Podążanie" - tańczy ZYGZAK - cykl koncertów tańca współczesnego
Powitanie wiosny
Dzień Emeryta i Inwalidy
Dni Otwartych Drzwi - GOK Frysztak
Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych „KACZUCHA”
Majówka pod kapliczką z chórem "Sokół"
Ja Wam pokażę
Intermedium – Zygzaczek i ZYGZAK - Krosno
„Inny wymiar rzeczywistości” - wystawa Pawła Armaty
Frysztacka Karuzela Kultury ZYGZAK - Scena Tańca Współczesnego Młodych - Kraków
Mikołajki z GOKiem
Spotkanie mikołajkowe Gminnego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów
2014
Pracuje 15 zespołów artystycznych i 9 kół zainteresowań. Powstaje GRUPA bez GRANIC – która skupia i integruje środowisko niepełnosprawnych mieszkańców naszej gminy poprzez organizację warsztatów, wycieczek, pokazów filmowych oraz wszelakiej "kulturalnej" rozrywki. Powstaje Klub filmowy, który promuje interesujące, ambitne kino organizując projekcje oraz wyjazdy do kin studyjnych. Mały Festiwal Filmów Żydowskich - Podczas Małego Festiwalu Filmów Żydowskich mieliśmy okazję obejrzeć aż siedem filmów oraz przespacerować się ścieżką "Śladami frysztackich Żydów", a także posmakować kilku potraw koszernych. Wszystko to zadziało się dzięki zaangażowaniu młodzieży frysztackiego gimnazjum, która własnymi siłami opracowała ścieżkę dydaktyczną i przygotowała pyszne tradycyjne żydowskie jedzenie. Z okazji Roku Oskara Kolberga praca nastawiona była na folklor i tradycje ludowe. Zorganizowaliśmy wiele imprez, konkursów  i warsztatów folklorystycznych. „Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Zabajce  Zespół „Twierdzanie” otrzymał drugą nagrodę „Srebrną motykę”. Gminna Wystawa Sztuki Ludowej „Tradycja” pokazywała piękny dorobek twórczy 21 autorów.

Chwalmy Boże Dzięcię 2014

 Chóralni kolędnicy

 Dni Ziemi Frysztackiej 2014
Dożynki
  Dzień kobiet - GOGOŁÓW
Gminny Dzięń Matki 2014


 Emeryci - Dzień Babci i Dziadka 
Kaczucha
Od wsi do wsi - Twierdza
Palma 2014

Pod parasolem kultury
Twierdzanie i Ratatam
Wielkanocne Jajo
Wieź mnie konisiu wieź
Wycieczka - Skansen Kolbuszowa
Zajęcia świetlicowe - Ciastka 
2015
Udział Zespołu „Twierdzanie” w Dniach Kultury Polskiej na Żmudzi – II Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu i XIII Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach. Grupa bez Barier – korzysta    z  lekcji pływania na basenie w Strzyżowie. Chór „Sokół” śpiewa w koncercie kolęd, ale odtwarza tradycyjne kolędowanie po domach. Organizujemy  „Jarmark Frysztacki”, „Ludowe Na Dziole” , Dni Ziemi Frysztackiej, Gminne Święto Plonów. Narodowe Święto Niepodległości - impreza środowiskowa  dla mieszkańców w Lubli. Panie z KGW organizują Dzień Kobiet, warsztaty wielkanocny,  Dzień Matki oraz Smak i Zapach „Nalewki i przyśpiewki”.  Powiatowej Wystawy Sztuki Ludowej „Tradycja”. Spotkanie opłatkowe dla koła emerytów  i Bal Sylwestrowy zakończyły ten rok pracy. 
Dożynki 2015
Dzień Kobiet
Frysztacki Kalejdoskop
Gminne Święto Matki
Kolędowanie pod Florianem i próba
Nalewki i przyśpiewki
Niedziela Palmowa
Nocny Marsz na Chełm 
Opłatek Emerytów
Warsztaty ozdób wielkanocnych
Wieź mnie konisiu 2015
2016 
W ramach współpracy z KGW, które w tym roku obchodzi 150 lecie działalności w Polsce zorganizowaliśmy wspólnie kilka imprez: spotkanie z seniorkami, Sobótki z kulturą, wystawa rękodzieła członkiń KGW, konkurs Bajkowy Ogródek Przeddomowy, kiermasz świąteczny- Święta Święta. Zespół Śpiewaczy „Gogołowianie” uczestniczą w Festiwalu Seniorów w Boguchwale. Chór „Sokół” zaprosił nas na  „Romajówkę” – koncert pieśni Maryjnych przy kapliczce w Kobylu. ZYGZAK wytańczył spektakl „Małe tęsknoty”.  Dzieci spędzały wesoło czas podczas Ferii i Wakacji z GOKiem, przy „Poszukiwaniu zaginionych jaj” czy mikołajkowych piernikach. Wystawę „W królestwie dymu” – swoje fotografia zaprezentował Tomasz Okoniewski.  
150 lat KGW
Biesiada Twierdzan 
Choinka Glinik Dolny
Ferie 2016 - Rzeszów-Jasionka
Festiwal Seniorów - Boguchwała - Gogołowianie
Majówka pod kapliczką
Palma Wielkanocna

Poszukiwacze zaginionych jaj
Wystawa Tomasza Okoniewskiego
"Małe tęsknoty" 2016
Sobótki z kulturą
Gminne Święto Plonów
Bajkowy Ogródek Przeddomowy
Pieczenie pierniczków
Mikołajkowe i Opłatkowe Spotkanie Koła Emerytów
Kiermasz świąteczny- Święta Święta
2017
Koła Gospodyń współorganizują Dzień Kobiet, Dzień Matki, Gminne Święto Plonów, warsztaty rękodzieła  i spotkanie mikołajkowe. Dziecięce zespoły biorą udział w przeglądach i konkursach oraz prezentują się rodzicom w programie „Mamo Tato zapraszamy!”. Grupa tańca Współczesnego ZYGZAK prezentuje „Czerwoną sukienkę”. Chór Mieszany „Sokół” obchodzi 30- lecie działalności. Spotykaliśmy się na III Frysztackiej Konferencji Kultury Ludowej i V Powiatowej Wystawie Sztuki Ludowej "Tradycja". Zespół Pieśni i Tańca FRYSZTAK oraz GTW ZYGZAK  promowała Polskę i Frysztak na Dniach  Kultury Polskiej w Bad Iburg – Niemcy. Na  XXI Festiwalu Pieśni Religijnej „CANTATE DEO” w Rzeszowie  Chór " Sokół" zdobył II nagrodę. III Frysztacka Konferencja Kultury Ludowej zgromadziła:  ZPiT „Zaborowiacy” z Zaborowa , ZPiT „Wisznia” z Wiśniowej, ZPiT „Frysztak” oraz Zespół Ludowy „Twierdzanie”. 
V Powiatowa Wystawa Sztuki Ludowej dla Dorosłych "Tradycja"  zgromadziła 38 autorów.

Chwalmy Boże Dziecię 2017
Konkurs piosenki anglojęzycznej "WE ARE THE MUSIC 2017"
Wycieczka do Skamieniałego Miasta - Ciężkowice
Mamo, tato zapraszamy
Gminne Święto Matki
Dzień Dziecka - Glinik Średni
"Czerwona sukienka"
SOBÓTKI Z KULTURĄ 2017 
Dni Ziemi Frysztackiej 2017
Gminne Święto Plonów
30-lecie Chóru ''Sokół"
Warsztaty rękodzieła dla Gospodyń
III Frysztacka Konferencja Kultury Ludowej
Spotkanie opłatkowo – mikołajkowe koła emerytów
Tradycja - podsumowanie
2018
Działa przy GOKu 17 zespołów i 4 koła zainteresowań. Zaczęliśmy rok od X Koncertu Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię". Współpraca z KGW to: warsztaty ozdób wielkanocnych, konkurs „Palma Wielkanocna”, spotkanie kulinarne „Ale jaja…”, Gminne Święto Plonów, kiermasz wielkanocny i bożonarodzeniowy. Dla dzieci zorganizowano zajęcia Ferie z GOKiem,  warsztaty -wycieczki do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, do „Parku Mani” i Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Gościliśmy piękną wystawę Malarstwa Anny Muni i Fotografii Tomasza Okoniewskiego ph. „W cztery oczy”. W II Dziecięcym i Młodzieżowym Konkursie Tańca ,,Taneczne Talenty” w Świerzowej Polskiej udział wzięły dwie frysztackie tancerki: Karolina Winiarska i Hanna Szczęch. Dziewczyny zatańczyły duet pt. ,,Będę twoim cieniem, bądź moim cieniem” i … zdobyły drugie miejsce i srebrny medal. W XI Międzynarodowym Konkursie  „Piosenki Naszych Ojczyzn w Unii Europejskiej” w Wiśniowej  Zespół ALLEGRO zdobył I miejsce.  Chór „Sokół” miał zaszczyt zaprezentować  koncert  religijno – patriotyczny, który odbył się w Katedrze we Lwowie. Odbyła się wystawa ph. "Wizerunek Św. Jana Pawła II w dowolnych technikach plastycznych i rękodzielniczych" prac wykonanych przez artystów naszej gminy.. Uwieńczeniem Gminnych Odchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości była uroczystość w schronie kolejowym w Stępinie- Cieszynie.
X Koncert Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię"
Cynamonowe Anioły
Warsztaty dla Pań z KGW - Ozdoby Wielkanocne
"Pisanka Wielkanocna" w CDS
Kiermasz Wielkanocny
Palma Wielkanocna
"Ale jaja"
KACZUCHA 2018
Dzień Matki w GOK
Pod Prąd 2018
Wycieczka do Parku Mani
Dni Ziemi Frysztackiej 2018
Gminne Święto Plonów 2018 
Wakacje z GOK na Zamku Kamieniec
Sokoły we Lwowie
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
"Święta,Święta" - Kiermasz świąteczny
Spotkanie mikołajkowo - opłatkowe Koła Emerytów i Rencistów
2019
Pracuje 16 zespołów artystycznych i 4 koła zainteresowań.  To rok świętowania 40 lecia działalności GOK.  Panie z KGW tradycyjnie spotkały się na Dniu Kobiet i Dniu Matki, kiermaszu wielkanocnym i Gminnym Święcie Plonów. Wspólnie organizowaliśmy Pikniki Rodzinne. Na konkurs plastyczny „Palma Wielkanocna” przygotowano 93 palmy. Odbył się I Powiatowy Konkurs o Tradycji ph. "Wieź mnie, konisiu, wieź..." dla dzieci  i młodzieży. Na frysztackiej scenie można zobaczyć 11 prezentacji scenicznych - było to widowisko obrzędowe, piosenki i tańce. Pracownia plastyczna trzy razy gościła Mieszkańców DPS – Glinik Dolny. Wykonywali prace w różnych technikach plastycznych. W BWA w Krośnie na podsumowaniu XXIII Wystawy Plastycznej dla Dzieci i Młodzieży ph. "Galeria – Magia Sztuki" 
4 nagrody i 6 wyróżnień otrzymali mali plastycy z naszej gminy. W parku dworskim w Wiśniowej Grupa Tańca Współczesnego ZYGZAK miała przyjemność zatańczyć spektakl pt. „Gdzieżeś ty Jasiu?...”. Dla dzieci organizowaliśmy warsztaty twórcze, spotkania kulinarne i  wycieczki edukacyjne. Zespół Ludowy „Twierdzanie” obchodzi 10 lecie pracy artystycznej.

„Twierdzanie” zaśpiewali kolędy
Ferie  zimowe 2019 r.
   
Finał wystawy "Pomniki i zabytki powiatu strzyżowskiego"
Gminne Święto Kobiet
Kiermasz Wielkanocny
Wycieczka do Zamku Stara Baśń w Grybowie
Kaczucha
Romajówka
I Powiatowy Konkurs o Tradycji "Wieź mnie, konisiu, wieź..."
Gminne Obchody Dnia Matki
"Mamo! Tato! Zapraszamy"
Młodzi artyści z naszej gminy w  BWA Krosno 
Gdzieżeś ty Jasiu? 
Dni Ziemi Frysztackiej 
Wycieczka do Edukacyjnej Zagrody Szmer w Godowej
Wycieczka do Skansenu w Sanoku
Plener malarski przy Kajakowym Dniu Dziecka
Porwanie na grzybobranie
"Piękno jest w nas" - wystawa koła plastycznego
Kącik Kulinarny MaluchaJubileusz 10 lecia Zespołu Ludowego "Twierdzanie"

Historia tworzy się nadal...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz