[aktualności][carousel][10]

wtorek, 23 czerwca 2026

Pasja i radość – czyli artystyczne podsumowanie roku w GOK- u

15:57

 

W niedzielne popołudnie 21 czerwca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku odbył się wyjątkowy koncert podsumowujący całoroczną pracę zespołów solistów i recytatorów, którzy kształcą się pod okiem instruktorów GOK we Frysztaku. Na ten wyjątkowy koncert przybyli przede wszystkim rodzice aby móc zobaczyć swoje dzieci jak spełniają swoje marzenia i wspierać swoje pociechy. W koncercie wzięli udział: ZPiT "MAŁY FRYSZTAK I, II, III", Zespół taneczny "ZYGZAK" i "DANCE GIRLS", wokaliści studia piosenki GOK Art, recytatorzy, instrumentaliści oraz Chór, "SOKOLIKI". Każdy z występujących dał z siebie 100 %, a prezentacje były wspaniałym widowiskiem, które na długo zostaną w naszej pamięci. Na koniec koncertu zabrzmiało radosne "Sto lat" dedykowane wszystkim rodzicom w podziękowaniu za poświęcony czas i dopilnowanie dzieci w uczęszczaniu na zajęcia. Każdy z małych artystów wręczył rodzicom ręcznie malowany kwiatek, wykonany przez uczestników koła plastycznego w GOKu. Największą radością dla instruktorów i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku były słowa od wykonawców, którzy szczerze dziękowali za pracę i zaangażowanie w zajęcia. Były kwiaty, słodycze i wielka radość, a łzy wzruszenia pojawiły się na niejednym policzku. To był dobry rok obfitujący w zdolne dzieci, które mogą wspólnie spędzać wolny czas oddając się pasji i dobrej kulturze.


Zapraszamy do galerii zdjęć!

poniedziałek, 22 czerwca 2026

"Nasze Piękno" w GOK

10:18

 Serdecznie zapraszamy na uroczyste podsumowanie Wystawy Twórczości Uczestników Koła Plastycznego GOK Frysztak ph. "Nasze piękno", w dniu 25 czerwca o godz.16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. W programie oglądanie wystawy, refleksje, wręczenie dyplomów i upominków oraz warsztaty haftu dla dzieci i rodziców pod kierunkiem P. Małgorzaty Żółkiewicz.


Zobacz zaproszenie - film, kliknij w plakat poniżej ⬇⬇⬇




piątek, 19 czerwca 2026

„Chodź, zatańczymy dziadunia!”

17:06

 

Szósta edycja frysztackiego festiwalu folkloru jest już historią. W tegorocznej edycji pod nową nazwą wzięło udział ponad trzystu miłośników folkloru, z czego ponad dwieście stanowiły dzieci i młodzież do lat 18. Na scenie wystąpiły znakomite zespoły pieśni i tańca: MAŁY FRYSZTAK, MAŁE POGÓRZE ze Strzyżowa, MALI JAŚLANIE, MALI ZABOROWIACY, HYŻNIACY, ZIEMIA PRZEWORSKA, CHMIELNICKIE KŁOSY i KALINA z Niebocka. Gościliśmy również Zespół Śpiewaczy i Kapelę GOGOŁOWIANIE oraz Zespół Ludowy TWIERDZANIE. Gośćmi specjalnymi byli młodzi adepci ludowej sztuki wokalnej – laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Ludowej „Śpiwom jo se, śpiwom” – Maja Makuch, Aleksander Baran, Aleksander Wojdyła, Sylwester Niemiec, Faustyna Witkowska, Sara Winiarska, Andrzej Michalski, Mikołaj Fortuna oraz Jakub Łyszczarz. Festiwal zakończyła pierwsza w naszej wsi potańcówka, do której żwawo przygrywała Kapela z Ropczyckiego. Przez scenę przewinął się barwny korowód pięknie ubranych tancerzy, którzy co rusz przenosili nas w różne regiony taneczne. Swoje miejsce miał również folklor pogórzański  - tańce i przyśpiewki pogórzańskie prezentowane były godnie i z powodzeniem. Przez ponad pięć godzin nieprzerwanie zostaliśmy porwani w wir polek, sztajerków, walczyków, tramelek, skocznych góralskich akrobacji. Wspólnymi siłami udało się też zatańczyć dziadunia – taniec z okolic Cieszyny, który jest od kilku lat happeningowym elementem festiwalu.

Nisko kłaniamy się wszystkim Tancerzom, Muzykom i Wokalistom – stworzyliście niepowtarzalne widowisko pełne pasji, uśmiechu i niegasnącej energii. Wielkie gratulacje i podziękowania przesyłamy Instruktorom zespołów i kapel – wiemy, że bez Was nic z tego, co działo się na scenie, nie byłoby możliwe.

Bardzo dziękujemy tancerzom ZPiT Kłosowianie za poprowadzenie chodzonego oraz wszystkim nieznanym nam uczestnikom potańcówki.

Na kiermaszu swoje rękodzieło zaprezentowali: P. Bożena Zawilińska - biżuteria ze świeżych kwiatów zatapianych w żywicy, P. Dominika Szpond - szydełkowe torebki i chusty, P. Beata Witkowska - aniołki sznurkowe, P. Jadwiga Żarek - biżuteria, P. Anna Fenik i P. Maria Tokarz - koronkowe serwety, kapelusze, torebki i ozdoby, P.Liliana Stój - malarstwo na deskach, biżuteria z kamieni naturalnych i miedzi, P. Stanisław Orzech - wyroby z drewna, kwietniki ogrodowe z kwiatami, P. Andrzej Putyra - chleb i ser, P. Monika i Jacek Muszyńscy - Rolniczy Handel Detaliczny "u Jacka"  - soki, dżemy i przetwory owocowo-warzywne, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy: KGW Frysztak, KGW Lubla, KGW Widacz, KGW Glinik Średni, KGW Huta Gogołowska oraz Stowarzyszenie KGW Gogołów:  przygotowały pyszne swojskie jadło: pierogi, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, serniki, przeróżne ciasta i ciasteczka, proziaki, gofry z dżemem i bitą śmietaną. P. Agnieszka Danecka zaprezentowała kolaże - malowane  kompozycje  z przyklejonym  fartuszkiem i kołnierzykiem ludowym z tkanin. Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim wystawcom. Dziękujemy za świeże gałązki brzóz do dekoracji Panom z robót publicznych z P. Robertem Szymkowiczem na czele.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty rękodzieła: haftu z panią Małgorzatą Żółkiewicz, robienia kwiatów z bibuły z panią Ireną Wiśniowską, ceramicznych – przygotowanych przez pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krosna działających przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz zabawek drewnianych przygotowany przez nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego we Frysztaku.

Wiele ciekawych przeżyć dostarczyło „muzeum pod chmurką” czyli wystawa starych sprzętów i prezentacje ginących zawodów przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Muzyki Ludowej z Gogołowa. W tym interaktywnym muzeum wręcz trzeba było dotknąć eksponatów i przekonać się o ich przeznaczeniu. Można było posiedzieć w szkolnej ławce sprzed stu lat, spróbować pracy narzędziami szewca czy stolarza, a zdarzyli się i tacy, którzy tak skutecznie próbowali przespać się łóżku naszych dziadów, że łóżko to będzie musiało dostać nowe deski ;)

Organizatorem MIĘDZYPOKOLENIOWEGO FESTIWALU TRADYCJI POGÓRZA – KORZENIE i SKRZYDŁA – IM. STEFANA KŁOSOWICZA był Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku. Współorganizatorami byli: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Gmina Frysztak, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku, Powiat Strzyżowski i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej – bardzo serdecznie Wam dziękujemy – bez Was zorganizowanie imprezy nie byłoby możliwe, a z Wami wszystko jest łatwiejsze i sprawia wiele radości.

Dziękujemy przedstawicielom samorządu gminnego i powiatowego za obecność i wszelką okazaną nam pomoc. Z radością się pracuje wiedząc, że przyświecają nam te same wartości i idee.

Podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Banku Spółdzielczego w Strzyżowie, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego WENTA oraz Cukierniczej Spółdzielni ROKSANA ze Strzyżowa – Wasza hojność pozwoliła obdarować wszystkich małych i dużych artystów upominkami, które będą im przypominać o naszym festiwalu.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku za użyczenie krzeseł dla naszej publiczności i Panu Tomaszowi Salamonowi za użyczenie naczepy, która stała się przedłużeniem naszej sceny.

Serdecznie dziękujemy Panu Edwardowi Górgaczowi za bezpłatne udostępnienie obszernej fotorelacji z Festiwalu. Pańska życzliwość i zaangażowanie pozwoliły zachować wiele cennych wspomnień z tego wydarzenia.

I na koniec podziękowania dla tych, dla których przeznaczona jest nasza praca: dla PUBLICZNOŚCI! Szanowni Państwo Mali i Duzi – radość niezwykła patrzeć z boku jak się uśmiechacie, bijecie brawo, przytupujecie nóżką, ze smakiem częstujecie się jedzeniem i napitkiem, a jedna złamana w łóżku deska wcale nas nie zasmuca ;)

I jeszcze raz na koniec: dlaczego warto organizować ten festiwal i czy są tego efekty? – Prawie czteroletnia Mela po przebiegnięciu na festiwalu stu kilometrów, zrobieniu tysiąca obrotów, umorusaniu się kolorową mokrą bibułą, zjedzeniu kilograma smakołyków, po powrocie do domu, mówi do swojego starszego brata: „Mati, chodź – zatańczymy dziadunia”. Trzeba i warto 🙂



Zapraszamy do galerii zdjęć!  fot. GOK, fot. Edward Górgacz

 

 

wtorek, 16 czerwca 2026

poniedziałek, 15 czerwca 2026

To już w najbliższy czwartek! Mamy jeszcze bilety!

14:49

 🎭 „Kubuś fatalista i jego Pan” 18 czerwca 2026 r. we Frysztaku!

Kolejna premiera realizowana w ramach SCENY WĘDROWNEJ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
„Kubuś fatalista i jego Pan” to błyskotliwa, pełna humoru i filozoficznej przewrotności opowieść autorstwa Denisa Diderota — jednego z najważniejszych myślicieli oświecenia. To filozoficzna powieść drogi, w której rozmowa staje się przygodą, a przypadek — głównym bohaterem. W tej niezwykłej historii zbieg okoliczności miesza się z przeznaczeniem, a lekka forma skrywa zaskakująco aktualne pytania o wolność, wybór i sens ludzkiego działania.
W interpretacji reżysera Pawła Aignera klasyczny tekst zyskuje nowe życie — pełne energii, ironii i teatralnej zabawy. Zobaczymy dwóch tytułowych bohaterów, którzy stale są ze sobą związani – nie mogą bez siebie istnieć. Natomiast świat wokół nich wariuje: toczą się rozmowy filozoficzne, jest pijaństwo, odbywa się impreza, a nawet koncert fortepianowy.
Wejdź w tę opowieść i pozwól, by na chwilę to teatr poprowadził Ciebie!
✨ Twórcy spektaklu:
⋅ przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
⋅ scenariusz i teksty piosenek – Witold Zatorski
⋅ reżyseria – Paweł Aigner
⋅ scenografia i kostiumy – Magdalena Gajewska
⋅ muzyka – Piotr Klimek
🎭 Obsada:
Jakub Gąsior
Marek Kępiński
Karolina Kochańska
Magdalena Kozikowska-Pieńko
Jonatan Maciejowski (gościnnie)
Mateusz Marczydło
⋅ inspicjentka: Anna Jochym
📍 Gminny Ośrodek Kultury Frysztak
🗓️ 18 czerwca 2026 r.
⏰ 19:00
🎫 20 zł - bilety do nabycia od 20 maja w GOK Frysztak
☎️ Rezerwacja pod nr tel. 172777044
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

piątek, 12 czerwca 2026

Gminny Dzień Matki połączony z przyznaniem orderów

17:34

 

W sobotę 30 maja 2026 roku w sali widowiskowej GOK we Frysztaku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Spotkanie dedykowane było dla wszystkich mam z Gminy Frysztak działających przy KGW, a głównym organizatorem było Koło Gospodyń z Glinika Średniego, którego przewodniczącą jest Pani Emilia Mikuszewska. Podczas uroczystości zostały wręczone medale "Order Serca – Matkom Wsi" przyznane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie. Ordery trafiły do najbardziej zasłużonych matek z naszej gminy, a wręczone zostały przez , Panią Halinę Kolanko – Sekretarz Gminy Frysztak, Panią Agatę Skibę – dyr. GOK we Frysztaku, Pana Mieczysława Bochenka – prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek I Organizacji Rolniczych oraz Pana Janusza Machowskiego w-ce Przewodniczącego Rady Gminy we Frysztaku. Po oficjalnej części na scenie zaprezentowały się grupy taneczne, śpiewacy, recytatorzy, którzy na co dzień uczęszczają na zajęcia w GOK Frysztak. Dzieci i młodzież zaprezentowała bogaty program artystyczny dedykowany dla wszystkich mam przybyłych na wyjątkowe spotkanie. Bardzo dziękujemy Paniom z Kół Gospodyń za liczne przybycie, a w szczególności Kołu z Glinika Średniego za zorganizowanie uroczystości i zadbanie o każdy szczegół.


Zapraszamy do galerii zdjęć!

wtorek, 19 maja 2026

II Majówka na Górze Chełm z Janem Pawłem II

14:50

🌿🚶‍♂️ Majówka na Górze Chełm – zapraszamy! 🚶‍♀️🌿


Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej serdecznie zaprasza do udziału we wspólnym rajdzie oraz Mszy Świętej przy kapliczce na Górze Chełm, które odbędą się 31 maja 2026 r. (niedziela) w ramach obchodów Dnia Patrona Powiatu Strzyżowskiego - Świętego Jana Pawła II.
📍 Program wydarzenia:
🕝 14:30 – rejestracja uczestników na parkingu przy Kościele Parafialnym w Stępinie
🕒 14:45 – wyjście na trasę po wcześniejszej weryfikacji uczestników (dojazd we własnym zakresie)
16:00 – Msza Św. przy kapliczce na Górze Chełm wraz z nabożeństwem majowym, które uświetni Chór mieszany "Sokół" z Gminny Ośrodek Kultury Frysztak
🍲 17:30 – poczęstunek i zakończenie majówki przy starej szkole na Chytrówce
🏁 18:30 – zakończenie wydarzenia i powrót we własnym zakresie
🥾 Trasa:
Wspólny spacer ze Stępiny na Górę Chełm – około 3 km.
👨‍👩‍👧‍👦 Uczestnictwo:
✔️ Zapraszamy grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne
✔️ Dzieci i młodzież szkolna mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką nauczyciela lub rodziców
✔️ Liczba miejsc ograniczona do 150 osób
📌 Zgłoszenia przyjmowane są do 28.05.2026 r. do godz. 15:30:
Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej
📞 tel. 17 276 55 90
📧 pckit@strzyzowski.pl
Regulamin dostępny pod adresem: Kliknij Tutaj

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania, modlitwy i spędzenia czasu w pięknej okolicy 🌿